Spalio 31 diena

Spalio 31 diena

Spalio 31 dieną Tribonių biliotekininkė su vaikais aplankė Tribonių kaimo kryžių. Visi draugiškai sutvarkė aplinką prie kryžiaus. Buvo uždegta žvakelė visų šventųjų dienai pagerbti. Sušilti atėjome į biblioteką, prie šiltos arbatos puodelio aptarėme Vėlinių dieną. Bibliotekininkė išaiškino, kas tai yra vėlinės, kam reikia tvarkyti kapus ir dėl ko deginamos žvakės.
Visoje Europoje žmonės nuo senų laikų tikėjo gyvųjų ir mirusiųjų bendravimu, pastarųjų pagalba savo artimiesiems. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės lanko žmones vėlyvą rudenį. Tad ne veltui lapkričio pradžioje minimos net dvi vėlių minėjimo šventės. Lapkričio 1-ąją – visų šventųjų diena, lapkričio 2-ąją - Vėlinės.
Pirmoji šventė skirta paminėti žmonėms, po mirties paskelbtiems šventaisiais. Tikima, kad šventieji padeda žmonėms, jei jiems meldiesi.
Prieš Vėlines skubame sutvarkyti artimųjų kapus, prisimename degindami žvakutes. Savanoriai rengia apleistų kapinių ir kapelių, kurių galbūt nebėra kam prisiminti, tvarkymą. Visa tai darome perimdami tradicijas iš tėvų ir senelių, neretai net nesusimąstydami apie tikrąją šios šventės prasmę. Tad kas yra Vėlinės? Vėlinės – mirusiųjų šventė.

Šalčininkų rajono savivaldybė
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
Vilnijos vartai
Prisijungusi Lietuva
epaveldas
interaktyvi
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
lnb