Neregimieji

Jacobsen, Roy

Neregimieji

Neregimieji : romanas / Roy Jacobsen. - Vilnius, [2018]. - 261, [1] p. - ISBN 978-609-480-027-6

Bariojos saloje laikas sustojo, o ribos tarp žmogaus ir gamtos nusitrynė. Čia gyvena neįprasta šeima – jų pavardė tokia pat kaip salos pavadinimas. Bariojai saloje valdo viską – metų laikus, paukščius ir horizontus. Taip gyvena romano „Neregimieji“ veikėjai – atskirti nuo išorinio pasaulio. Tik kartais juos aplanko kunigas ar praplaukiantys prašalaičiai. Tačiau kaip viską pakeis intensyvėjantys santykiai su išoriniu pasauliu?

Knygos siužetas – paprastas, tačiau jaudinantis savo primityviu grožiu. Negausiai apgyvendintos salos pakrantę pasiekia buteliai su įvairiais laiškais – tai Bariojų galimybė prisiliesti prie tolimo žemyno istorijų. Jų nestebina nei jūra, nei oras, nors jie čia tampa pagrindine kalbos tema. Jie stoiškai stebi, kaip audros niokoja jų salą, tačiau stichiją sutinka pagarbiai tylėdami. Salos gyventojai – pragmatiški, juos kausto ne baimė, o rimtis. 
Bariojoje vasaros keičia žiemą, metų ciklas nesikeičia – šiltuoju metu rengiamasi speigams ir vėtroms, o žiemą laukiama sugrįžtančios šilumos. Senojo patriarcho Martino sveikatai silpstant, stiprėja jo sūnaus Hanso padėtis šeimoje. Kaip ir metų laikai, šeimos kartos keičia viena kitą. Gyvenimas ir mirtis neatsiejami, tą jaučia ir žino romano herojai. Romano „Neregimieji“ veikėjų portretai atšiaurūs, kaip ir Bariojų tarpusavio santykiai. Roy Jacobsen pasakodama mažakalbių  Bariojų istoriją talentingai derina pragmatiškumą ir subtilumą.
Išmintingasis Hansas svajoja pastatyti prieplauką. Ji leistų lengviau pasiekti kitas bendruomenes ir žemyną. Jo žmona nori kitokio gyvenimo ir didesnio būrio vaikų. O dukra Ingrida dar turės išmokti visas gyvenimo pamokas. Kaip pakeis salos gyvenimą vis glaudesnis ryšys su pasauliu, kuris vis atkakliau veržiasi į Bariojų kasdienybę?

Šalčininkų rajono savivaldybė
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
Vilnijos vartai
Prisijungusi Lietuva
epaveldas
interaktyvi
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
lnb