Kvėpavimas į marmurą

Černiauskaitė, Laura Sintija

Kvėpavimas į marmurą

Kvėpavimas į marmurą : [romanas] / Laura Sintija Černiauskaitė. - Vilnius : Alma littera, 2018. - 205, [2] p. ; 21 cm. - ISBN 978-609-01-3421-4 (įr.)

 

Lauros Sintijos Černiauskaitės „Kvėpavimas į marmurą“ pelnytai laikomas vienu geriausių šiuolaikinės lietuvių literatūros romanų. Vos pasirodžiusi knyga sulaukė palankių ir skaitytojų, ir literatūros kritikų atsiliepimų. Jau tris kartus lietuvių kalba išleistas pasakojimas apie problemiško vaiko gyvenimą jį įvaikinuosioje šeimoje išlieka aktualus ir šiandien. Šis daugiasluoksnis romanas – nepaprastai talpus. Jis apima šeimos dramą, įtemptus vyro ir moters santykius ir pasakoja apie neišnaudotą artumą, nesuteiktą meilę ir širdies šilumos ilgesį.

Toli nuo miesto triukšmo vienkiemyje gyvenantys inteligentai Izabelė ir Liudas nusprendžia įsivaikinti sunkaus charakterio berniuką. Jų pastangos įsileisti naują šeimos narį ir suteikti jam vietą prie jaukaus šeimos židinio atveria jų pačių vidines žaizdas ir išryškina šeimos ir jos narių psichologinę dramą.
Sudėtingi ir skausmingi tarpusavio santykiai tarp vyro, žmonos, jų sūnaus Gailiaus ir įvaikinto berniuko Iljos atskleidžia užslėptą žmogaus jausmų ir emocijų gelmę. Sunkiai sergančio Gailiaus branda ir išmintis, motinos Izabelės aistrų ir išgyvenimų verpetas, sudėtingi šeimos narių tarpusavio ryšiai, atsakomybė už save ir kitą, nuolatinės dvejonės ir viską naikinantis kaltės jausmą sukuria nepaprastą romano nuotaiką.
2006 m. pasirodęs kūrinys „Kvėpavimas į marmurą“ – pirmasis Lauros Sintijos Černiauskaitės romanas, tačiau ne pirmoji jos knyga. Iškart pasirodęs, šis romanas susilaukė pripažinimo – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ją įvardijo kaip vieną iš dvylikos kūrybiškiausių tų metų knygų. 2009 m. kūrinys apdovanotas Europos Sąjungos literatūros premija ir išverstas į italų, bulgarų ir slovėnų kalbas.
2018 m. pagal šį romaną režisierė Giedrė Beinoriūtė sukūrė to paties pavadinimo juostą. Anot kūrėjos, ją žavi Lauros Sintijos Černiauskaitės kuriamų veikėjų charakteriai, kurie dažnai būna gyvi, neteisūs ir netobuli. Bet tai leidžia juos atpažinti, kasdien sutikti gatvėje – taip jų istorijos asmeniškesnės, lengviau išgyvenamos. 
Knygos autorė Laura Sintija Černiauskaitė – lietuvių rašytoja, žurnalistė, poetė ir dramaturgė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė. Jos kūryba apdovanota jaunųjų filologų konkurse už geriausią moksleivišką prozą, jos pjesės taip pat susilaukė įvertinimo - buvo statomos Valstybiniame jaunimo teatre. Rašytoja apdovanta Antano Vaičiulaičio ir Jurgos Ivanauskaitės vardo premijomis.

Šalčininkų rajono savivaldybė
Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras
Vilnijos vartai
Prisijungusi Lietuva
epaveldas
interaktyvi
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka
lnb